Transformacja koloru auta – wyklejanie automobilu

0
1521

Zmiana barwy pojazdu – obklejanie samochodu

Nieraz zdarza się, że otrzymany przez nas pojazd z drugiej ręki bynajmniej nie posiada odpowiedniego koloru, ale kupiliśmy go bowiem był w dobrym stanie i miał atrakcyjniejsze wnętrze. Nieraz nawet nabywając nowiuteńki samochód lista dostępnych barw karoserii może wydawać się marna. Wtedy z pomocą przybędzie nam folia do gruntownego oklejenia automobilu.

Wyklejanie samochodu folią to zyskująca na popularności również w Polsce forma przemiany odcienia samochodu. Z roku na rok otwiera się coraz więcej punktów, które to potrafią należycie przykleić folię automobilową. Ten środek upiększania przyszedł bezspornie z regionów bardziej rozwiniętych, gdzie jest teraz wyjątkowo powszechny. Tam obywatele stosunkowo szybko zrozumieli, że to jest łatwiejszy szybszy i przystępniejszy sposób na pełną odmianę auta.

Jak zatem wygląda owo oklejenie? Arkusze folii są umieszczane na adekwatnie przygotowaną detergentami karoserię auta. W kosztowniejszych wariantach montażu auto rozmontowywane jest z łatwo demontowalnych części karoserii jak drzwi, oświetlenie, migacze, lusterka boczne itd. Oczywiście folię da radę nałożyć i bez demontowania nadwozia, wprawdzie demontaż elementów zezwala na swobodniejsze dodatkowo znakomitsze wkomponowanie arkuszy folii i z tego powodu szlachetniejszą jakość wykonanej zmiany. Fachowe zakłady umieją tak wykonać proces ponownego montażu, że jakość złożenia karoserii jest analogiczna z fabryczną.

Jeśli auto jest już wstępnie przystosowane, przebiega przyklejenie folii. Stanowi to proces dość uciążliwy, ponieważ folia posiada niewielką grubość (od 50 do stu tysięcznych części centymetra) dodatkowo posiada szczególnie mocny klej. W dalszej perspektywie decyduje to o wysokiej jakości obklejania, ale zdecydowanie gmatwa montowanie. Dodatkowo folia naklejana jest wielkopowierzchniowymi arkuszami, w taki sposób by nie było śladów łączeń na fragmentach nadwozia a całość była doskonale jednolita. Trzeba pojąć jak ważne w przebiegu montażu są warunki termiczne. Temperatura jest precyzyjnie określona w dokumentacji producenta folii, a po ukończeniu obklejania auto musi zostać profesjonalnie wygrzane.

Po skończeniu, w przypadku dobrze przeprowadzonej operacji, efekt może być atrakcyjny. Z zewnątrz bynajmniej nie da się zaobserwować, że auto jest oklejone. Ważnym jest ponadto fakt długiej (niejednokrotnie nawet dziesięcio letniej) gwarancji na poprowadzone przeróbki.