Restaurowanie mebli: efektowna okleina

0
1902

Mamy w domu przestarzałe laminowane komody. Nie planujemy ich odmalowywać, bo mówią, że farby olejne do laminowanych sprzętów są kosztowne i niefortunnie nie każdorazowo da się owocnie pomalować meble. Myślimy o obklejeniu tych szafek. Czy nadal da radę gdzieś dostać okleiny na szafki? Jak dużo wszystko to kosztuje? Albo czy da radę własnoręcznie obkleić sprzęty?

Naklejki stale bywają w sprzedaży. Jak się okazuje, zawdzięczając dużemu wyborowi kolorów i wzorów są popularne. Można je dostać między innymi w markecie internetowym folie.pl Obklejenie mebli laminowanych jest korzystniejszym pomysłem na odrestaurowanie niźli lakierowanie. Faktycznie lakiery do laminowanych szafeczek są kosztowne, mają drażniący odór podczas malowania dodatkowo nie za każdym razem uda się tak odświeżyć mebel, żeby prezentował się ładnie.

W jaki sposób wyłonić odpowiednie naklejki, jakie się sprawdzą, będą atrakcyjnie się prezentować a także nie zużyją się szybko? Naklejki na szafki potrzebują spełniać parę wymogów:

  • Powinny być trwałe. Dla tego naklejka musi być marki Protape, przykryta solidnym laminatem, który będzie odporny na niewielkie zadrapania, porysowania ewentualnie zmiany temperatury (gdy zamierzamy położyć na obklejonym blacie kubek z gorącą kawą).
  • Ornament naklejki trzeba przykroić do wielkości sprzętu. Bynajmniej nie każdy wzór w skali 1:1 nada się na nieduże powierzchnie. Obfita ceratowa kratka przepadnie na frontach szuflad. Zakup okleiny dobrze zatem skonsultować ze sprzedającym.
  • Naklejki mają desenie uniwersalne, jak np. „babcina” biało-czerwona kratownica bądź groszki. Istnieją ludzie, którzy wolą klasykę gatunku. Jednakowoż oryginalna okleina umie nadać meblowi oryginalny styl. Stolik z marketu wyposażony w blat w Nicolasa Cage’a i taki sam stolik z przodem komiksowym to są dwa różne stoły, do odmiennych powierzchni.

    Okleiny na szafki wykonane są z solidnej folii samoprzylepnej, pokrytej laminatem. Okleiny (podobnie jak tapety samoprzylepne) są odporne na działanie mechaniczne a także termiczne. Umożliwia to pokrywać nimi owe powierzchnie jak blaty stolików, szafki łazienkowe i kuchenne, stoliki przy łóżku. Rysunek na okleinach to tak zwany pattern, co charakteryzuje, iż wzór jest powtarzający się, zapętlony. Nie ma zagrożenia szpetnego dopasowania się obrazków na okleinie. Prawa strona pasuje do lewej, a góra do dołu, dzięki czemu deseń może się powielać bez końca. Naklejki nabywa się w ustalonych rozmiarach bądź mogą być sporządzone na wymiar.